vlc - en to ru translation catalogue (682 entries)

en:  Apply
ru:  Применить

en:  Cancel
ru:  Отмена

en:  Clear
ru:  Очистить

en:  Save
ru:  Сохранить

en: %i items in playlist
ru: %i элемент(ов) в списке воспроизведения

en: &Audio
ru: Аудио

en: &Backward
ru: Назад

en: &Bookmarks...	Ctrl-B
ru: Закладки...	Ctrl-B

en: &Close
ru: Закрыть

en: &File
ru: Файл

en: &Help
ru: Помощь

en: &Manage
ru: Управление

en: &Messages...
ru: Сообщения...

en: &Messages...	Ctrl-M
ru: Сообщения...	Ctrl-M

en: &Navigation
ru: Навигация

en: &Open Playlist...
ru: Открыть список воспроизведения

en: &Play
ru: Воспроизведение

en: &Playlist...	Ctrl-P
ru: Список воспроизведения...	Ctrl-P

en: &Preferences...
ru: Настройки...

en: &Save
ru: Сохранить

en: &Save Playlist...
ru: Сохранить список воспроизведения

en: &Selection
ru: Выделение

en: &Settings
ru: Настройки

en: &Shuffle Playlist
ru: Перемешать список воспроизведения

en: &Simple Add File...
ru: Просто добавить файл...

en: &Slow
ru: Медленно

en: &Stop
ru: Стоп

en: &Video
ru: Видео

en: &View
ru: Вид

en: &View items
ru: Показать элементы

en: &Wizard...	Ctrl-W
ru: Мастер...	Ctrl-W

en: 1 item in playlist
ru: 1 элемент в списке воспроизведения

en: 1:1 Original
ru: 1:1 Оригинал

en: 1:2 Half
ru: 1:2 Половина

en: 1:4 Quarter
ru: 1:4 Четверть

en: 2:1 Double
ru: 2:1 Двойной

en: Access:
ru: Доступ:

en: Activate
ru: Активировать

en: Active windows
ru: Активное окно

en: Add
ru: Добавить

en: Add &Directory...
ru: Добавить папку

en: Add Interface
ru: Добавить интерфейс

en: Add to Playlist
ru: Добавить в список воспроизведения

en: Address
ru: Адрес

en: Advanced
ru: Расширенный

en: Advanced input settings. Use with care.
ru: Расширенный входные настройки. Используйте с осторожностью.

en: Advanced options
ru: Расширенные настройки

en: Advanced options...
ru: Расширенные настройки...

en: Advanced settings. Use with care.
ru: Расширенный настройки. Используйте с осторожностью.

en: Album
ru: Альбом

en: All
ru: Всё

en: Allow timeshifting
ru: Разрешить сдвиг времени

en: Allows you to play from several files at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported.
ru: Позволяет Вам одновременно воспроизводить несколько файлов. Эта особенность экспериментальна, не, все форматы поддерживаются.

en: Allows you to select the tuner input type (Cable/Antenna).
ru: Позволяет Вам выбрать тип входного сигнала для ТВ тюнера (Кабельное/Антенное)

en: Allows you to specify the image format in which the video snapshots will be stored.
ru: Позволяет Вам определять формат изображения, в котором будут сохранены видео снимки.

en: Always on top
ru: Всегда сверху

en: Antenna
ru: Антенна

en: Append to file
ru: Приложите к файлу

en: Application
ru: Приложение

en: Apply
ru: Применить

en: Artist
ru: Артист

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio CD
ru: Аудио компакт-диск

en: Audio CD - Track
ru: Аудио компакт-диск - Дорожка

en: Audio CD - Track %i
ru: Аудио компакт-диск - Дорожка %i

en: Audio Channel
ru: Аудио канал

en: Audio Channels
ru: Аудио канал

en: Audio Codec:
ru: Аудио Кодек

en: Audio Compact Disc
ru: Аудио компакт-диск

en: Audio Device
ru: Аудио устройство

en: Audio Track
ru: Звуковая дорожка

en: Audio codec
ru: Аудио кодек

en: Audio codecs
ru: аудио кодеки

en: Audio device name
ru: Название аудио устройства

en: Audio filters
ru: Аудио фильтры

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream
ru: Звуковые фильтры используются, чтобы постобработать звуковой поток

en: Audio output frequency (Hz)
ru: Частота звукового выхода (Гц)

en: Audio output saved volume
ru: Звуковой выход сохранил громкость

en: Audio output volume
ru: Громкость звукового выхода

en: Audio settings
ru: Настройки аудио

en: Audio track: %s
ru: Звуковая дорожка: %s

en: Audio visualizations
ru: Звуковая визуализация

en: Audio visualizations
ru: Звуковая визуализация

en: Audio:
ru: Аудио:

en: Author
ru: Автор

en: Auto
ru: Авто

en: Autodetect subtitle files
ru: Автоматически определять файлы субтитров

en: Autoplay selected file
ru: Автоматически воспроизводить выбранные файлы

en: Back
ru: Назад

en: Be quiet
ru: Быть тихим

en: Black
ru: Чёрный

en: Bookmark
ru: Закладка

en: Bookmark %i
ru: Закладка %i

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bookmarks list for a stream
ru: Закладки вносят в список для потока

en: Bottom
ru: Низ

en: Bottom-Left
ru: Нижний левый

en: Bottom-Right
ru: Нижний правый

en: Brightness
ru: Яркость

en: Browse...
ru: Обзор...

en: C
ru: ru

en: CPU features
ru: Особенности центрального процессора

en: Cable
ru: Кабельное

en: Can't save
ru: невозможно сохранить

en: Cancel
ru: Отменить

en: Center
ru: Центр

en: Channel
ru: Канал

en: Channel Name
ru: Название канала

en: Channel name
ru: Название канала

en: Channel:
ru: Канал:

en: Channels
ru: Канал

en: Chapter
ru: Глава

en: Chapter
ru: Глава

en: Chapter %d
ru: Глава %d

en: Chapter %i
ru: Глава %i

en: Choose
ru: Выберите

en: Choose audio language
ru: Выберите язык звука

en: Choose audio track
ru: Выберите звуковую дорожку

en: Choose directory
ru: Укажите папку

en: Choose file
ru: Укажите файл

en: Choose here your input stream
ru: Укажите здесь ваш входной поток

en: Choose input
ru: Выберите вход

en: Choose programs
ru: Выберите программы

en: Choose subtitle language
ru: Выберите язык субтитров

en: Choose subtitles track
ru: Выберите дорожку субтитров

en: Choose your preferred video output and configure it here.
ru: Выберите ваш предпочтительный видео вывод и конфигурируйте это здесь.

en: Choose...
ru: Выберите...

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Menu
ru: Очистить меню

en: Click on "Advanced Options" to see all options.
ru: Нажмите  "Дополнительные параметры ", чтобы видеть все опции.

en: Clock synchronisation
ru: Синхронизация часов

en: Close
ru: Закрыть

en: Codec
ru: Кодек

en: Codec Description
ru: Описание кодека

en: Codec Name
ru: Название кодека

en: Color
ru: Цвет

en: Color messages
ru: Цветные сообщения

en: Configure
ru: Конфигурация

en: Configure the application
ru: Настроить приложение

en: Continue
ru: Продолжить

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Control interface settings
ru: Настройка интерфейсы управления

en: Control interfaces
ru: Интерфейсы управления

en: Copy
ru: Копировать

en: Copyright
ru: Авторское право

en: Cut
ru: Вырезать

en: D&elete
ru: Удалить

en: DVD audio format
ru: DVD аудио формат

en: DVD device
ru: Устройство DVD

en: DVD without menus
ru: DVD без меню

en: Date
ru: Дата

en: Default
ru: по умолчанию

en: Default devices
ru: Устройство по умолчанию

en: Define the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
ru: Определите TTL (Time-To-Live) потока. Этот параметр - максимальное число маршрутизаторов, которые ваш поток может пройти. Если Вы не знаете то, что это означает, или если Вы хотите течь на вашей местной сети только, оставлять эту установку к 1.

en: Delay
ru: Задержка

en: Delete
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Description file
ru: Описание файла

en: Destination
ru: Адресат

en: Device
ru: Устройство

en: Device name
ru: название устройства

en: Device properties
ru: Настройки устройства

en: Devices
ru: Устройства

en: Directory
ru: Папка

en: Disable
ru: Отключить

en: Disc
ru: Диск

en: Disc type
ru: Тип диска

en: Disk type
ru: Тип диска

en: Display resolution
ru: Показывать разрешение

en: Double Size
ru: Двойной размер

en: Drop files to play
ru: Перетащите файлы для воспроизведения

en: Duration
ru: Длительность

en: E&xit	Ctrl-X
ru: Выход	Ctrl-X

en: Edit
ru: Редактирование

en: Edit bookmark
ru: редактировать закладку

en: Empty
ru: Пусто

en: Enable
ru: Включить

en: Enable CPU 3D Now! support
ru: Включить центральному процессору поддержку 3D Now!

en: Enable CPU AltiVec support
ru: Включить центральному процессору поддержку AltiVec

en: Enable CPU MMX EXT support
ru: Включить центральному процессору поддержку MMX EXT

en: Enable CPU MMX support
ru: Включить центральному процессору поддержку MMX

en: Enable CPU SSE support
ru: Включить центральному процессору поддержку CPU SSE

en: Enable CPU SSE2 support
ru: Включить центральному процессору поддержку SSE2

en: Enable FPU support
ru: Включить поддержку сопроцессора для операций с плавающей точкой (FPU)

en: Enable audio
ru: Включить аудио

en: Enable video
ru: Включить видео

en: Enables/disables the toolbar
ru: Включить/выключить панель инструментов

en: Encapsulation format
ru: Формат формирования пакета

en: Encoders settings
ru: Настройки декодера

en: Enter the address of the computer to stream to
ru: Введите адрес компьютера для вещания в

en: Enter the local addresses you want to listen to. Do not enter anything if you want to listen to all adresses or if you don't understand. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default
ru: Введите локальные адреса, которые Вы хотите слушать. Не вводите ничего, если Вы хотите слушать все адреса или если Вы не понимаете. Это - вообще лучшая вещь, чтобы сделать. Другие компьютеры могут тогда обратиться к потоку в http://yourip:8080 по умолчанию

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 an 239.255.255.255 For a private use, enter an address beginning with 239.255.
ru: Введите групповой адрес, чтобы вещать в этой области. Это должно быть адресом IP между 224.0.0.0 и 239.255.255.255 Для частного использования, вводить адрес, начинающийся 239.255.

en: Equalizer
ru: Эквалайзер

en: Error
ru: Ошибка

en: Existing playlist item
ru: Существующий элемент списка воспроизведения

en: Exit the program
ru: Выйти из программы

en: Exiting...
ru: Выход...

en: Extended &GUI	Ctrl-G
ru: Расширенный графический интерфейс пользователя	Ctrl-G

en: Extra interface modules
ru: Дополнительные модули интерфейса

en: Fas&t
ru: Быстро

en: Fast
ru: Быстро

en: Fast Forward
ru: Быстро ускорить

en: Faster
ru: Быстрее

en: File
ru: Файл

en: Filename
ru: Имя файла

en: Files
ru: Файлы

en: Filters
ru: Фильтры

en: Font size in pixels
ru: Размер шрифта в пикселях

en: Frame rate
ru: Скорость передачи кадров

en: Frames per Second
ru: Кадры в секунду

en: From
ru: От

en: From here you can choose to disable some CPU accelerations. You should probably not touch that.
ru: Отсюда Вы можете выбрать для отключения некоторое ускорение центрального процессора. Вы не должны это трогать.

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный

en: Fullscreen video output
ru: Вывод видео на весь экран

en: General
ru: Главные

en: General audio settings
ru: Главные аудио настройки

en: General interface setttings
ru: Главные настройки интерфейса

en: General playlist behaviour
ru: Общее поведение списка воспроизведения

en: General stream output settings
ru: Главные настройки потока

en: General video settings
ru: Главные видео настройки

en: Genre
ru: Жанр

en: Give the language of the audio track you want to use (comma separted, two or tree letter country code).
ru: Укажите язык звуковой дорожки, которую Вы хотите использовать (comma separted, two or tree letter country code).

en: Give the language of the subtitle track you want to use (comma separted, two or tree letter country code).
ru: Укажите язык субтитров, которые Вы хотите использовать (comma separted, two or tree letter country code).

en: Give the stream number of the audio track you want to use(from 0 to n).
ru: Введите номер звуковой дорожки, которую Вы хотите использовать (от 0 до n).

en: Give the stream number of the subtitle track you want to use (from 0 to n).
ru: Введите номер субтитров, которые Вы хотите использовать (от 0 до n).

en: Go To:
ru: Перейти на:

en: Go backward
ru: Вернуться назад

en: Go to Chapter
ru: перейти к Главе

en: Go to Title
ru: Перейти к Заголовку

en: Grayscale video output
ru: Полутоновый видео вывод

en: Green
ru: Зелёный

en: Half Size
ru: Половина Размера

en: Help
ru: Помощь

en: Help options
ru: Настройки помощи

en: Hide VLC
ru: Скрыть VLC

en: High quality audio resampling
ru: Высококачественная обработка звука

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Hotkeys management interface
ru: Горячие клавиши интерфейса управления

en: Hotkeys settings
ru: Настройка горячих клавиш

en: Hue
ru: Оттенок

en: If this option is enabled, VLC will always start a video in fullscreen mode.
ru: Если эта опция будет включена, то VLC будет всегда запускать видео в полноэкранном режиме.

en: If you want to change the compression format of the audio or video tracks, fill in this page. (If you only want to change the container format, proceed to next page).
ru: Если Вы хотите изменить формат сжатия звуковых или видео дорожек, заполняться в этой странице. (Если Вы только хотите изменить контейнерный формат, перейдите к следующей странице).

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
ru: Если ваш процессор имеет модуль вычисления с плавающей запятой, VLC может использовать в своих интересах это.

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
ru: Если ваш процессор поддерживает набор команд 3D Now!, VLC может использовать в своих интересах их.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
ru: Если ваш процессор поддерживает набор команд AltiVec, VLC может использовать в своих интересах их.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
ru: Если ваш процессор поддерживает набор команд MMX EXT, VLC может использовать в своих интересах их.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
ru: Если ваш процессор поддерживает набор команд MMX, VLC может использовать в своих интересах их.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
ru: Если ваш процессор поддерживает набор команд SSE, VLC может использовать в своих интересах их.

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
ru: Если ваш процессор поддерживает набор команд SSE2, VLC может использовать в своих интересах их.

en: If your stream has audio and you want to transcode it, enable this
ru: Если ваш поток имеет аудио, и Вы хотите transcode это, включите это

en: If your stream has video and you want to transcode it, enable this
ru: Если ваш поток имеет видео, и Вы хотите transcode это, включите это

en: Image file
ru: Файл изображения

en: Image format
ru: Формат изображения

en: In this page, you will define a few additionnal parameters for your stream
ru: В этой странице, Вы определите несколько дополнительных параметров для вашего потока

en: In this page, you will define a few additionnal parameters for your transcoding
ru: В этой странице, Вы определите несколько дополнительных параметров для вашего transcoding

en: In this page, you will select how the stream will be encapsulated. Depending on the choices you made, all formats won't be available.
ru: В этой странице, Вы выберете, как поток будет заключен в капсулу. В зависимости от выборов Вы сделали, все форматы не будут доступны.

en: In this page, you will select how your input stream will be sent.
ru: В этой странице, Вы выберете, как ваш входной поток будут посылать.

en: Info
ru: Информация

en: Input / Codecs
ru: Вход / Кодек

en: Input list
ru: Входной список

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface module
ru: Модули интерфейса

en: Item
ru: Элемент

en: Jump
ru: Перейти

en: Jump 1 minute backwards
ru: Перейти на 1 минуту секунд назад

en: Jump 1 minute forward
ru: Перейти на 1 минуту вперёд

en: Jump 10 seconds backwards
ru: Перейти на 10 секунд назад

en: Jump 10 seconds forward
ru: Перейти на 10 секунд вперёд

en: Jump 5 minutes backwards
ru: Перейти на 5 минут секунд назад

en: Jump 5 minutes forward
ru: Перейти на 5 минут вперёд

en: Jump to:
ru: перейти на:

en: Language
ru: Язык

en: Languages
ru: Языки

en: Left
ru: Левый

en: MPEG-1 Video codec
ru: MPEG-1 видео кодек

en: MPEG-2 Video codec
ru: MPEG-2 видео кодек

en: MPEG-4 Video codec
ru: MPEG-4 видео кодек

en: Media &Info...
ru: Медиа информация

en: Menu
ru: Меню

en: Messages
ru: Сообщения

en: Messages...
ru: Сообщения...

en: Messages:
ru: Сообщения...

en: Minimize Window
ru: Свернуть окно

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Miscellaneous settings related to On Screen Display, subtitles and overlay subpictures
ru: Разные параметры, связанные с OSD, субтитрами и оверлейными деталями изображения

en: Modules
ru: Модули

en: More Info
ru: Больше информации

en: More info
ru: Больше информации

en: More information
ru: Больше информации

en: Mute
ru: Выключить звук

en: Name
ru: Название

en: Navigation
ru: Навигация

en: Network
ru: Сеть

en: Network interface address
ru: Сетевой адрес интерфейса

en: Network settings
ru: Настройки сети

en: Network:
ru: Сеть:

en: Next
ru: Следующий

en: Next File
ru: Следующий файл

en: Next Title
ru: Следующий Заголовок

en: Next chapter
ru: Следующая глава

en: Next file
ru: Следующий файл

en: Next playlist item
ru: Следующий элемент списка воспроизведения

en: Next title
ru: Следующий заголовок

en: Next track
ru: Следующий файл

en: No help available
ru: Помощь недоступна

en: No help is available for these modules
ru: Помощь для данного модуля недоступна

en: None
ru: Отсутствует

en: Normal
ru: Нормальный

en: Normal Size
ru: Нормальный размер

en: Now Playing
ru: Сейчас Воспроизводится

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: Number of stars
ru: Количество звёзд

en: Off
ru: Выключить

en: Old playlist open
ru: Открыть старый список воспроизведения

en: On Screen Display
ru: OSD

en: Open
ru: Открыть

en: Open &Disc...
ru: Открыть диск...

en: Open &Disc...	Ctrl-D
ru: Открыть диск...	Ctrl-D

en: Open &Disk
ru: Открыть диск

en: Open &File...
ru: Открыть файл...

en: Open &File...	Ctrl-F
ru: Открыть файл...	Ctrl-F

en: Open &Stream
ru: Открыть поток

en: Open Dir&ectory...	Ctrl-E
ru: Открыть папку...	Ctrl-E

en: Open Disc
ru: Открыть диск

en: Open Disc...
ru: Открыть диск...

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Open File...
ru: Открыть файл...

en: Open Messages Window
ru: Открыть окно сообщений

en: Open Network...
ru: Открыть сеть

en: Open Playlist
ru: Открыть список для воспроизведения

en: Open Stream
ru: Открыть поток

en: Open Subtitles
ru: Открыть субтитры

en: Open _Disc...
ru: Открыть диск...

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Open disc
ru: Открыть диск

en: Open file
ru: Открыть файл

en: Open playlist
ru: Открыть список для воспроизведения

en: Open skin...
ru: Открыть оболочку...

en: Open the messages window
ru: Открыть окно сообщений

en: Open the playlist window
ru: Открыть окно списка для воспроизведения

en: Open...
ru: Открыть...

en: Open:
ru: Открыть:

en: Options:
ru: Настройки:

en: Other
ru: Другие

en: Other advanced settings
ru: Расширенный настройки. Используйте с осторожностью.

en: Other codecs
ru: Другие кодеки

en: Overlay video output
ru: Оверлейный видео вывод

en: P&ause
ru: Пауза

en: Password
ru: Пароль

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause Stream
ru: Приостановить поток

en: Pause only
ru: Только Пауза

en: Pause stream
ru: Приостановить поток

en: Paused
ru: Пауза

en: Performance options
ru: Настройки производительности

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play Faster
ru: Воспроизводить быстрее

en: Play Slower
ru: Воспроизводить медленнее

en: Play Stream
ru: Воспроизвести поток

en: Play and stop
ru: Воспроизвести и Остановить

en: Play faster
ru: Воспроизводить быстрее

en: Play files randomly forever
ru: Всегда беспорядочно (randomly) воспроизводить файлы

en: Play locally
ru: Воспроизводить локально

en: Play only
ru: Только Воспроизвести

en: Play slower
ru: Воспроизводить медленнее

en: Play stream
ru: Воспроизвести поток

en: Play/Pause
ru: Воспроизвести/Пауза

en: Playback control
ru: Управление воспроизведением

en: Playing
ru: Воспроизвести

en: Playlist
ru: Список воспроизведения

en: Playlist bookmark 1
ru: Закладка списка воспроизведения 1

en: Playlist bookmark 10
ru: Закладка списка воспроизведения 10

en: Playlist bookmark 2
ru: Закладка списка воспроизведения 2

en: Playlist bookmark 3
ru: Закладка списка воспроизведения 3

en: Playlist bookmark 4
ru: Закладка списка воспроизведения 4

en: Playlist bookmark 5
ru: Закладка списка воспроизведения 5

en: Playlist bookmark 6
ru: Закладка списка воспроизведения 6

en: Playlist bookmark 7
ru: Закладка списка воспроизведения 7

en: Playlist bookmark 8
ru: Закладка списка воспроизведения 8

en: Playlist bookmark 9
ru: Закладка списка воспроизведения 9

en: Playlist is empty
ru: Список воспроизведения пуст

en: Playlist item info
ru: Информация о списке воспроизведения

en: Playlist...
ru: Список воспроизведения...

en: Plugins
ru: Дополнения к программе (Plugins)

en: Pop
ru: Поп

en: Port:
ru: Порт:

en: Position
ru: Позиция

en: Preference
ru: Настройки

en: Preference&s...	Ctrl-S
ru: Настройки...	Ctrl-S

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferences...
ru: Настройки...

en: Prev
ru: Пред.

en: Prev Title
ru: Предыдущий Заголовок

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Previous chapter
ru: Предыдущая глава

en: Previous file
ru: Предыдущий файл

en: Previous playlist item
ru: Предыдущий элемент списка воспроизведения

en: Previous title
ru: Предыдущий заголовок

en: Previous track
ru: Предыдущий файл

en: Programs
ru: Программы

en: Quality
ru: Качество

en: Quick &Open File...
ru: Быстро открыть файл...

en: Quick &Open File...	Ctrl-O
ru: Быстро открыть файл...	Ctrl-O

en: Quick Open File...
ru: Быстро ткрыть файл...

en: Quit
ru: Выход

en: Quit VLC
ru: Выйти из VLC

en: Quits the application
ru: Выйти из приложения

en: Random
ru: Случайный

en: Randomize
ru: перемешивать

en: Ready.
ru: Готово.

en: Record
ru: Записать

en: Red
ru: Красный

en: Refresh list
ru: Обновить список

en: Remote control interface
ru: Интерфейс дистанционного управления

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove All
ru: Удалить всё

en: Repeat all
ru: Повторить всё

en: Repeat current item
ru: Повторить текущий элемент

en: Report a Bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Reset All
ru: Сбросить всё

en: Reset Preferences
ru: Сбросить настройки

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Right
ru: Правый

en: Rock
ru: Рок

en: Russian
ru: Русский

en: S&ort
ru: Сортировка

en: Satellite input
ru: Спутниковый вход

en: Save
ru: Сохранить

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Save File
ru: Сохранить файл

en: Save Messages As...
ru: Сохранить сообщения как...

en: Save Playlist
ru: Сохранить список воспроизведения

en: Save Playlist...
ru: Сохранить список воспроизведения...

en: Save file
ru: Сохранить файл

en: Save playlist
ru: Сохранить список воспроизведения

en: Screen
ru: Экран

en: Segment
ru: Сегмент

en: Segment
ru: Сегмент

en: Segments
ru: Сегменты

en: Select
ru: Выбрать

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Select None
ru: Убрать выделение

en: Select a directory
ru: выбрать папку

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Select a stream
ru: Выберите поток

en: Select skin
ru: Выбрать оболочку

en: Select the hotkey to quit the application.
ru: Выберите горячую клавишу, чтобы выйти из приложения.

en: Select the hotkey to use to pause.
ru: Выберите горячую клавишу для паузы

en: Select the hotkey to use to play.
ru: Выберите горячую клавишу для воспроизведения

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ru: Выберите горячую клавишу для переключения Полноэкранного режима

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ru: Выберите горячую клавишу для переключения паузы

en: Select the key to play this bookmark.
ru: Выберите горячую клавишу, чтобы воспроизвести эту закладку

en: Select your audio codec. Click one to get more information
ru: Выберите ваш звуковой кодер-декодер. Щелкните, чтобы получить подробную информацию

en: Select your video codec. Click one to get more information
ru: Выберите ваш видео кодер-декодер. Щелкните, чтобы получить подробную информацию

en: Selected:
ru: Выбрано:

en: Selection
ru: Выделение

en: Set playlist bookmark 1
ru: Установить закладку списка воспроизведения 1

en: Set playlist bookmark 10
ru: Установить закладку списка воспроизведения 10

en: Set playlist bookmark 2
ru: Установить закладку списка воспроизведения 2

en: Set playlist bookmark 3
ru: Установить закладку списка воспроизведения 3

en: Set playlist bookmark 4
ru: Установить закладку списка воспроизведения 4

en: Set playlist bookmark 5
ru: Установить закладку списка воспроизведения 5

en: Set playlist bookmark 6
ru: Установить закладку списка воспроизведения 6

en: Set playlist bookmark 7
ru: Установить закладку списка воспроизведения 7

en: Set playlist bookmark 8
ru: Установить закладку списка воспроизведения 8

en: Set playlist bookmark 9
ru: Установить закладку списка воспроизведения 9

en: Set the Brightness of the video input
ru: Установить яркость видео входа

en: Set the Color of the video input
ru: Установите Цвет видео ввода

en: Set the Contrast of the video input
ru: Установите Контраст видео ввода

en: Set the Hue of the video input
ru: Установите Оттенок видео ввода

en: Set the quality of the stream
ru: Установите качество потока

en: Setting
ru: Настройки

en: Settings for VLC interfaces
ru: Настройки интерфейса VLC

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders
ru: Настройки аудио+видео и других декодеров и кодеров

en: Settings for the audio-only decoders and encoders
ru: Настройки только аудио декодеров и кодеров

en: Settings for the video-only decoders and encoders
ru: Настройки только видео декодеров и кодеров

en: Settings...
ru: Настройки...

en: Show All
ru: Показать всй

en: Show Interface
ru: Показывать интерфейс

en: Show advanced options
ru: Показывать дополнительные параметры

en: Show interface
ru: Показать интерфейс

en: Show systray icon
ru: Показывать иконку в трэе

en: Show/Hide interface
ru: Показать/Убрать интерфейс

en: Shuffle
ru: Перемешивать

en: Silver
ru: Серебряный

en: Size
ru: Размер

en: Skip frames
ru: Пропускать кадры

en: Slow
ru: Медленно

en: Slower
ru: Медленнее

en: Small
ru: Маленький

en: Smaller
ru: Меньше

en: Snapshot
ru: Сделать сниок

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
ru: Некоторые параметры доступны, но скрыты. Отметьте   "Дополнительные параметры ", чтобы видеть их.

en: Sorry, the module manager isn't functional yet. Please retry in a later version.
ru: Извините, диспетчер модулей пока не функционален. Пожалуйста, попробуйте в следующих версиях.

en: Sort by &title
ru: Сортировать по названию

en: Sorted by artist
ru: Сортировать по артисту

en: Source aspect ratio
ru: Исходный коэффициент сжатия

en: Special modules
ru: Специальные модули

en: Spectrum
ru: Спектр

en: Speed
ru: Скорость

en: Starting position
ru: Начальная позиция

en: Stay On Top
ru: Оставаться сверху

en: Stereo
ru: Стерео

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop Stream
ru: Остановить поток

en: Stop stream
ru: Остановить поток

en: Stopped
ru: Стоп

en: Stream
ru: Поток

en: Stream %d
ru: Поток %d

en: Stream and Media &info...	Ctrl-I
ru: Поток и медиа информация...	Ctrl-I

en: Stream and media info
ru: Поток и медиа информация

en: Stream info...
ru: Информация о потоке

en: Stream output
ru: Вывод потока

en: Stream to network
ru: Вещание в сеть

en: Streaming
ru: Вещание (поток)

en: Streaming method
ru: Метод вещания

en: Streaming/Transcoding Wizard
ru: Streaming/Transcoding Мастер

en: Subtitle
ru: Субтитры

en: Subtitle options
ru: Настройки субтитров

en: Subtitle track: %s
ru: Дорожка субтитров: %s

en: Subtitles
ru: Субтитры

en: Subtitles Track
ru: Дорожка субтитров

en: Subtitles codec
ru: Кодек субтитров

en: Subtitles file
ru: Файл субтитров

en: Subtitles options
ru: Настройка субтитров

en: Subtitles/OSD
ru: Субтитры/OSD

en: Switch interface
ru: Переключить интерфейс

en: Take Screen Shot
ru: Сделать снимок

en: Take video snapshot
ru: Сделать симок видео

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ru: Сделать симок видео и сохранить его на диск

en: Text
ru: Текст

en: These are general settings for audio output modules.
ru: Это общий параметры модулей звукового выхода

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
ru: Это общие параметры модулей кодирования видео/аудио/субтитров.

en: These are the settings for the input, demultiplexing and decoding parts of VLC. Encoder settings can also be found here
ru: Здесь параметры настройки для ввода, демультиплексирования и декодирования VLC. Параметры настройки кодера могут также быть найдены здесь

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC
ru: Эти модули обеспечивают сетевые функции ко всем другим частям VLC

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC.
    You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ru: Эти настройки позволяют Вам конфигурировать интерфейсы, используемые VLC.
    Вы можете выбрать главный интерфейс, дополнительные модули интерфейса, и определить различные связанные опции.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations.
    You should always leave all these enabled.
ru: Эти настройки позволяют Вам включить специальную оптимизацию 
     центрального процессораВы должны всегда оставлять все, что включено.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.).
    Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ru: Эти настройки позволяют Вам изменять поведение звуковой подсистемы, и добавлять звуковые фильтры, которые могут использоваться для обработки отправления или визуальных эффектов (спектр анализатор, и т.д.).
    Включите фильтры здесь, и конфигурируйте их в  "звуковые фильтры " раздел модулей.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ru: Эти настройки определяют поведение списка воспроизведения. Некоторые из них могут быть отвергнуты в списке воспроизведения диалоговом окне.

en: These settings affect chroma transformation modules.
ru: Эти параметры настройки затрагивают модули преобразования сигнала цветности.

en: This does not appear to be a valid multicast address
ru: Это не допустимый групповой адрес

en: This is the port used for UDP streams. By default, we chose 1234.
ru: Это - порт, используемый для потоков UDP. По умолчанию, мы выбрали 1234.

en: This is the typical size of UDP packets that we expect. On Ethernet it is usually 1500.
ru: Это - типичный размер пакетов UDP, которые мы ожидаем. На Ethernet это - обычно 1500.

en: This option allows you to delay the audio output. You must give a number of milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ru: Эти настройки позволяет Вам задерживать звуковой выход. Вы должны задать количество миллисекунд. Это может быть удобным, если Вы обращаете внимание на задержку между видео и аудио.

en: This option allows you to select additional interfaces used by VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are logger, gestures, sap, rc, http or screensaver)
ru: Эти настройки позволяют Вам выбирать дополнительные интерфейсы, используемые VLC. Они будут запущены на заднем плане в дополнение к интерфейсу значения по умолчанию. Используйте отделенный список запятой модулей интерфейса. (обычные значения - регистратор, знаки, сок, дистанционное управление, http или экранная заставка),

en: This option allows you to select control interfaces.
ru: Эти настройки позволяют Вам выбирать интерфейсы управления.

en: This option allows you to select the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ru: Эта опция позволяет Вам выбирать метод звукового выхода, используемый VLC. Поведение значения по умолчанию состоит в том, чтобы автоматически выбрать лучший доступный метод.

en: This option allows you to select the interface used by VLC.
    The default behavior is to automatically select the best module available.
ru: Эта опция позволяет Вам выбирать интерфейс, используемый VLC.
    Поведение значения по умолчанию состоит в том, чтобы автоматически выбрать лучший доступный модуль.

en: This option allows you to set the language of the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
ru: Эта опция позволяет Вам устанавливать язык интерфейса. Системный язык автоматически обнаружен, если  "авто " определен здесь.

en: This options turns off all warning and information messages.
ru: Эта опция выключает все предупреждение и информационные сообщения.

en: This saves the audio output volume when you select mute.
ru: Это сохраняет громкость звукового выхода, при выключении звука

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
ru: Это использует высококачественный звуковой алгоритм resampling. Высококачественный звуковой resampling может быть интенсивным процессором, таким образом Вы можете повредить это, и более дешевый алгоритм resampling будет использоваться вместо этого.

en: This will allow you to add a subpictures filter for instance to overlay a logo.
ru: Это позволит Вам добавлять фильтр деталей изображения например к оверлею эмблемы.

en: This wizard helps you to stream, transcode or save a stream
ru: Этот мастер помогает Вам вещать поток, transcode или сохранять поток

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. Use the Open and Stream Output dialogs to get all of them
ru: Этот мастер только дает доступ к маленькому подмножеству потока VLC и transcoding возможностей. Используйте Открытое и диалоги Вывода Потока, чтобы получить все их

en: Time
ru: Время

en: Time To Live
ru: Впемя жизни

en: Timeshift
ru: Сдвиг времени

en: Title
ru: Заголовок

en: Title
ru: Название

en: Title %d (%d)
ru: Заголовок %d (%d)

en: Title %i
ru: Заголовок %i

en: Title:
ru: Заголовок:

en: To
ru: Кому

en: Toggle fullscreen mode
ru: Переключить в полноэкранный режим

en: Top
ru: вверх

en: Top-Left
ru: Верхний левый

en: Top-Right
ru: Верхний правый

en: Track
ru: Дорожка

en: Track
ru: Дорожка

en: Track %i
ru: Дорожка %i

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: Track settings
ru: Настройки дорожки

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Tuner TV Channel
ru: Каналы ТВ Тюнера

en: Tuner input type
ru: Тип входа тюнера

en: Tuner number
ru: Номер тюнера

en: Tuner properties
ru: Настройки тюнера

en: Type
ru: Тип

en: URL
ru: Адрес URL

en: Uh Oh! Unable to find playlist !
ru: Невозможно найти список воспроизведения

en: Update
ru: Обновить

en: Use playback control?
ru: Использовать Управление воспроизведением?

en: Use subtitle file
ru: Использовать файлы субтитров

en: Use the settings of the "freetype" module to choose the font you  want VLC to use for text rendering (to display subtitles for example).
ru: Используйте настройки  "freetype " модуля, чтобы выбрать шрифт, который Вы хотите, чтобы VLC использовал для предоставления текста (например для отображения субтитров).

en: Use this to re-encode a stream and save it to a file
ru: Используйте это, чтобы повторно закодировать поток и сохранить в файл

en: Use this to read only a part of the stream. You must be able to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.)
    Enter the starting and ending times (in seconds)
ru: Используйте это для только для чтения часть потока. Вы должны быть в состоянии управлять поступающим потоком (например, файл или диск, но не сетевой поток UDP.)
    Введите начальное и конечное время (в секундах)

en: Use this to save a stream to a file. You have the possibility to reencode the stream. You can save whatever VLC can read.
    Please notice that VLC is not very suited for file to file transcoding. You should use its transcoding features to save network streams, for example
ru: Используйте это, чтобы сохранить поток к файлу. Вы имеете возможность повторно закодировать поток. Вы можете сохранить любой VLC, может читать 
    Пожалуйста обратите внимание, что VLC очень не удовлетворяют для файла файлу transcoding. Вы должны использовать его особенности transcoding, чтобы сохранить сетевые потоки, например

en: Use this to stream on a network
ru: Используйте это для вещания в сети

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it does not work over Internet.
ru: Используйте это, чтобы вещать динамической группе компьютеров на multicast-enabled сети. Это - самый эффективный метод, чтобы вещать на несколько компьютеров, но это не работает по Интернету.

en: Use this to stream to a single computer
ru: Используйте это, чтобы вещать на единственный компьютер

en: Use this to stream to several computers. This method is less efficient, as the server needs to send several times the stream.
ru: Используйте это, чтобы вещать на несколько компьютеров. Этот метод менее эффективен, поскольку сервер должен послать несколько раз поток.

en: VCD device
ru: Устройство VCD

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display). You can disable this feature here.
ru: VLC может отображать сообщения на видео. Это называют OSD. Вы можете отключить эту особенность здесь.

en: VLC preferences
ru: Настройки VLC

en: VLC's implementation of Video On Demand
ru: Выполнение VLC видео по требованию

en: VOD
ru: Видео по требованию

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Video
ru: Видео

en: Video Codec:
ru: Видео кодек:

en: Video Filters
ru: Видео фильтры

en: Video Options
ru: Видео настройки

en: Video Track
ru: Видео дорожка

en: Video alignment
ru: Выравнивание видео

en: Video codec
ru: Видео кодек

en: Video codecs
ru: Видео кодеки

en: Video device name
ru: Название видео устройства

en: Video filters are used to postprocess the video stream
ru: Видео фильтры используются, чтобы постобработать видео поток

en: Video filters settings
ru: Настройки видео фильтров

en: Video height
ru: Высота видео

en: Video input frame rate
ru: Видео входная скорость передачи кадров

en: Video output module
ru: Видео модуль вывода

en: Video settings
ru: Видео настройки

en: Video size
ru: Размер видео

en: Video snapshot directory
ru: Каталог для Видео снимка

en: Video snapshot format
ru: Формат видеоснимка

en: Video title
ru: Видео заголовок

en: Video width
ru: Ширина видео

en: Video x coordinate
ru: Координата x видео

en: Video y coordinate
ru: Координата y видео

en: Video:
ru: Видео:

en: View
ru: Вид

en: Visualizations
ru: Визуализация

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume Down
ru: Тише

en: Volume Up
ru: Громче

en: Volume down
ru: Тише

en: Volume normalization
ru: Нормализация громкости

en: Volume up
ru: Громче

en: Volume: %d
ru: Громкость: %d

en: Wallpaper
ru: Воспроизводить на Рабочем столе

en: When selected, VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ru: Когда включкно, VLC будет беспорядочно играть файлы в списке воспроизведения пока не остановят.

en: When streaming using UDP, you can announce your streams using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used
ru: Поток использующий UDP, Вы можете объявить ваши потоки, используя SAP/SDP объявление протокола. Этим путем, клиенты не должны будут напечатать в групповом адресе, это появится в их списке воспроизведения, если они допустят интерфейсу 
     дополнительного пространства SAPЕсли Вы хотите дать название вашему потоку, введите это здесь, или будет использоваться  значения по умолчанию

en: When this option is turned on, the messages sent to the console will be colorized. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ru: Когда эта опция включена, сообщения, посланные консоли будут цветными. Ваш терминал нуждается в поддержке цветов Linux.

en: When this option is turned on, the preferences and/or interfaces  will show all the available options, including those that most users should never touch.
ru: Когда эта опция включена, персональные настройки и/или интерфейсы покажут всем доступным опциям, включая те, которых большинство пользователей никогда не должно касаться.

en: Window
ru: Окно

en: Window decorations
ru: Оформления окна

en: Window properties
ru: Настройки окна

en: You can completely disable the audio output. In this case, the audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ru: Вы можете полностью отключить звуковой выход. В этом случае, аудио, декодирующий стадию не будет иметь место, таким образом сохраняя немного мощьности обработки.

en: You can enforce the video alignment in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values).
ru: Вы можете указать видео выравнивание в его окне. По умолчанию (0) это будет сосредоточено (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, Вы можете также использовать комбинации этих значений).

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
ru: Вы можете вызвать частоту звукового выхода здесь. Обычные значения -1 (значение по умолчанию), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
ru: Вы можете установить громкость звукового выхода значения по умолчанию здесь, в диапазоне от 0 до 1024.

en: You can specify a custom video window title here.
ru: Вы можете указать заголовок видео окна здесь.

en: You can zoom the video by the specified factor.
ru: Вы можете изменить масштаб изображения видео указанным фактором.

en: You must choose a file to save to
ru: Вы должны выбрать файл для сохранения

en: You must choose a stream
ru: Вы должны выбрать поток

en: You need to enter an address
ru: Вым нужно ввести адрес

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom video
ru: Изменение масштаба изображения видео

en: _Audio
ru: _Аудио

en: _Chapter
ru: _Глава

en: _Close
ru: Закрыть

en: _File
ru: _Файл

en: _Fullscreen
ru: Во весь экран

en: _Help
ru: Помощь

en: _Hide interface
ru: _Скрыть интерфейс

en: _Jump...
ru: Перейти...

en: _Language
ru: Язык

en: _Modules...
ru: Модули...

en: _Open File...
ru: Открыть файл...

en: _Play
ru: Воспроизвести

en: _Playlist...
ru: Список воспроизведения...

en: _Preferences...
ru: Настройки...

en: _Select
ru: _Выбрать

en: _Settings
ru: _Настройки

en: _Subtitles
ru: _Субтитры

en: _Title
ru: _Заголовок

en: _Video
ru: _Видео

en: _View
ru: Вид

en: enable
ru: Включить

en: end
ru: Конец

en: extended selection list
ru: расширенный список выбора

en: full
ru: Полный

en: language
ru: Язык

en: no items in playlist
ru: нет элементов в списке воспроизведения

en: none
ru: Отсутствует

en: play list
ru: Список воспроизведения

en: playlist
ru: Список воспроизведения

en: selection list
ru: список выбора

en: title
ru: Заголовок

en: type
ru: тип
